Odblaskowy Festyn Rodzinny

Odblaskowy Festyn Rodzinny25 października 2019 roku zapadnie społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. S.Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim na długo w pamięci. Trwała trzecia lekcja, gdy wszyscy usłyszeli alarm ogłaszający ewakuację. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego nauczyciele wyprowadzali uczniów
z dymiącego już budynku szkoły drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne.  Wkrótce przybyły oddziały OSP z Zabierzowa Bocheńskiego, Niepołomic, Woli Zabierzowskiej i podjęły odpowiednie procedury. Za pomocą wyciągnika dostali się na drugie piętro, skąd wydobywał się dym. Okazało się, że pozostała w budynku jedna osoba, którą musieli wyciągnąć strażacy z drugiego pietra. Nieprzytomną reanimowali, ale szybka i fachowa interwencja strażaków przywróciła pracownika szkoły do życia. Całej tej akcji przyglądali się z przejęciem uczniowie. Wkrótce odetchnęli z ulgą, kiedy dowiedzieli się, że jest to próbna ewakuacja przeprowadzona w ramach akcji Odblaskowa szkoła. Wtedy wszyscy nagrodzili gromkimi brawami strażaków za sprawną akcję i mogli wspólnie wymienić się wrażeniami.Strażacy niejednokrotnie uczestniczą w akcjach ratowniczych przy wypadkach drogowych, do których dochodzi również w czasie drogi uczniów do i ze szkoły. Tak więc i dzisiejsza akcja wpisała się w X Edycję Małopolskiego Konkursu dla szkół podstawowych pn. „Odblaskowa Szkoła” promująca bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza
w drodze do i ze szkoły.
Potem pani dyrektor Monika Bielarczyk zwróciła uwagę zebranym, że głównym celem tej akcji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru. Następnie skierowała podziękowania na ręce dowódcy działań bojowych p. Jarosława Oleksika oraz towarzyszącego mu druha Karola Śliwy za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu próbnej ewakuacji. Strażacy otrzymali również od pani dyrektor drobne odblaskowe upominki, aby jeszcze lepiej bywali widoczni podczas wykonywanej swojej pracy.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie drugoklasistów, którzy wcielili się w rolę edukatorów i zachęcali uczniów do noszenia kamizelek odblaskowych oraz rozważnego korzystania z dróg publicznych. Na zakończenie nauczycielka p.Ewelina Śliwa, koordynatorka akcji Odblaskowa szkoła, podsumowała wszystkie konkursy przeprowadzone w ramach tej akcji i zaprosiła do korzystania z rożnych atrakcji dla dzieci na świeżym powietrzu, w tym z dmuchanych zamków. Tę niespodziankę przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. S.Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim.
Był to naprawdę dzień pełen wrażeń, który wszystkim uświadomił, że zapewnienie bezpieczeństwa w tej szkole jest priorytetem.


Izabela Korbut (nauczycielka S.P.z O.I.)
Wygenerowano w sekund: 0.00